Poniżej zamieszczam trzy raporty z analizy składu mojego ciała uzyskane za pomocą medycznego urządzenia TANITA MC-580M.
Pierwszy przed, drugi po wprowadzeniu diety o silnie ujemnym bilansie energetycznym. Trzeci raport upraszczając po wprowadzeniu naprzemiennie diet: o mniejszym deficycie energetycznym i bez deficytu. Raport trzeci różni się kolorystycznie od pierwszych dwóch z powodu wyczerpania jednego z tonerów w kolorowej drukarce.
Pokazują one to, że wprowadzenie diety o ujemnym bilansie energetycznym wpływa na zmianę kąta fazowego. Co jest zgodne z jego definicją.
Z powodu ‘zajadania stresu’ podczas ostatnich miesięcy życia mojej Mamy, kiedy walczyłem aby jej dobrostan był taki jak zawsze – sporo przytyłem. Dobrostan udało mi się utrzymać pomimo jej choroby nowotworowej. Dzięki wykorzystaniu BIA błyskawicznie reagowałem na zmiany składu jej ciała – odpowiednio dobierając ilość przyjmowanych dawek preparatów: białkowego oraz żywieniowego (oprócz ‘normalnego’ jedzenia).
Zanim rozpocząłem dietę o silnie ujemnym deficycie energetycznym przygotowywałem się do tego przez trzy miesiące. Nie wolno stosować radykalnego obniżenia dostarczania energii bez uprzedniego przygotowania organizmu. Pomijam tu krótkotrwałe posty.
Łatwo zauważyć, że wprowadzenie deficytu energetycznego spowodowało obniżenie wielkości kątów fazowych dla poszczególnych części ciała. Ogólnie można stwierdzić, że w wyniku deficytu energii kąt fazowy zmniejszył się z poziomu rzędu 7o do poziomu rzędu 6o.
W tym miejscu nie będę szczegółowo omawiał prezentowanych rezultatów analizy BIA ale zasygnalizuję najważniejsze spostrzeżenia.
Na podstawie analizy składu ciała metodą BIA (wykonanych moim domowym czteroelektrodowym oraz ośmioelektrodowym medycznym TANITA) poznałem lepiej fizjologię mojego ciała. Okazało się, że w moim przypadku (inne osoby mogą inaczej funkcjonować):
· nawet niewielki nadmiar spożytego cukru powoduje magazynowanie go w postaci tłuszczu trzewnego,
· żeby zacząć efektywnie spalać tłuszcz trzewny konieczna jest znaczna utrata tłuszczu podskórnego.
Z uwagi, że mój poziom tłuszczu trzewnego VFR wynosił 12 co jest wartością graniczną dla populacji europejskiej (antropolodzy określają ją jako kaukaską) zamierzałem osiągnąć jego wartość rzędu 7-8. Ponadto mój wiek metaboliczny był taki sam jak metrykalny – co nie powinno mieć miejsca w przypadku posiadania dużej ilości mięśni i wykazywania aktywności fizycznej. Potwierdzeniem tego są wyniki badania USG jamy brzusznej, w którym stwierdzono: „Wątroba niepowiększona, hyperechogeniczna z cechami stłuszczenia, o jednorodnej echostrukturze.” Lekarz radiolog stwierdził, że taki stopień stłuszczenia w moim wieku jest rzeczą normalną i na tle naszej populacji jest to dobry stan (większość mężczyzn w moim wieku ma znacznie większy stopień stłuszczenia). Badanie wykonano dwa dni przed analizą składu ciała tj. 2023.11.16.
Tak więc, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu trzewnego musiałem najpierw spalić tłuszcz podskórny a potem likwidować nadmiar tłuszczu trzewnego.
Aby oceniać prawidłowość zawartości poszczególnych składników ciała w większości przypadków należy odnosić się do ich procentowego udziału a nie mas wyrażonych w kilogramach.
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy diety o silnie ujemnym bilansie energetycznym masa ciała spadła o 8,4 kg, z czego masa tłuszczu zmniejszyła się o 7,8 kg, VFR o 3. Można powiedzieć, że na tym krótkim etapie spalałem sam tłuszcz.
Potwierdzeniem zmniejszenia się VFR - czyli ilości tłuszczu trzewnego jest wykonana w dniu 2024.02.13 tomografia jamy brzusznej. W badaniu stwierdzono: „Wątroba niepowiększona o prawidłowej densyjności, bez podejrzanych zmian ogniskowych”.
Wiek metaboliczny zmniejszył się o 15 lat w porównaniu do metrykalnego.
Tak szybka zmiana masy ciała nie jest wskazana dla ‘zwykłych’ osób tym bardziej dla tych z problemami zdrowotnymi, i takich które nie uprawiają sportu. Jest to zbyt duże obciążenie dla niewytrenowanego serca.
Osoby z problemami kardiologicznym powinny najpierw skonsultować się z kardiologiem. Najczęściej ze względu na obciążenie serca zmiana masy ciała ‘zwykłych osób’ nie powinna przekraczać 2,5 kg miesięcznie. Pisząc zmiana masy ciała mam na myśli spadek lub przyrost masy. Jedno i drugie jest obciążeniem dla serca. Pomijam tu przypadki gigantycznej otyłości, terapii prowadzonych pod ścisłą opieką lekarską (to lekarz ocenia ryzyko, korzyści i tempo zmiany masy ciała).
W ciągu kolejnych pięciu miesięcy masa ciała spadła o 13,3 kg, w tym tłuszczu 7,1 kg, VFR o 4.
Proszę zauważyć, że wraz ze stosowaniem diety podnosił się poziom mojego nawodnienia i metabolizmu. Wraz ze spalaniem tłuszczu 14,9 kg zmniejszała się masa mięśni i kości bo organizm nie potrzebował ich aż w takiej ilości. Aby być tak samo silnym i sprawnym nie mając dodatkowego balastu – nie potrzeba tylu mięśni i kości.
Wyjątek stanowiły mięśnie nóg gdzie ich masa w stosunku do masy ciała wzrosła. Było to spowodowane treningami aerobowymi a głównie jazdą na rowerze i bieganiem. Kulturysta powiedziałby, że ‘wyrzeźbiłem nogi’ natomiast fizjolog, że mam za mało tłuszczu. Tłuszcz w odpowiedniej ilości jest potrzebny (zwłaszcza brązowy). Oczywiście zareagowałem na to i obecnie ważę 66-67 kg, VFR wynosi 7-8 (co jest pokazane w raporcie z kiosku profilaktycznego NFZ patrz – Akcje cykliczne – Akcje NFZ – Kiosk Profilaktyczny NFZ).
Pytanie dlaczego tak się stało, że zszedłem nieco poniżej zamierzonego celu?
Odpowiedź jest prosta mój domowy czteroelektrodowy analizator BIA nie ma możliwości wykonania tak precyzyjnej, segmentowej analizy składu ciała. Z profesjonalnego medycznego Tanita MC-580M mogę korzystać tylko podczas akcji profilaktycznych organizowanych przez kielecki NFZ.
Od marca 2024 roku te same analizatory składu ciała BIA są dostępne w Kioskach Profilaktycznych NFZ, ale obsługujący je interfejs udostępnia tylko najbardziej podstawowe (patrz menu Akcje cykliczne – Akcje NFZ – Kiosk Profilaktyczny NFZ). Miejmy nadzieję, że NFZ to zmieni i udostępni odwiedzającym Kiosk pełne możliwości jakie daje medyczny sprzęt TANITA MC-580M.
Konkludując w ciągu nieco ponad 7 miesięcy przemodelowałem swoje ciało. Masa zmniejszyła się o 21,7 kg z czego 14,9 kg to był tłuszcz. Zmieniła się również ilość mięśni i kości gdyż masa ciała uległa zmniejszeniu.
Wiek metaboliczny zmniejszył się o 15 lat w porównaniu do metrykalnego.
Przy niedoborze energetycznym kąt fazowy dla poszczególnych części ciała w moim przypadku spadł o ok. 1o .
Brak cech stłuszczenia wątroby utrzymuję do dnia dzisiejszego. Stan ten został potwierdzony za pomocą analizy składu ciała w dn. 2024.10.18 (patrz raport w opcji ‘Kiosk Profilaktyczny NFZ’) oraz w kolejnym badaniu USG jamy brzusznej z dn. 2024.09.21, które wykazało brak stłuszczenia: „Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna, o jednorodnej strukturze’.