Rodzaje analizatorów składu ciała metodą BIA - bioimpedancji elektrycznej - CKzdrowie

Przejdź do treści

Menu główne:

Analiza składu ciała > Analiza metodą BIA
data publikacji:    2025.04.07     data aktualizacji:   2025.04.17
Rodzaje analizatorów składu ciała metodą BIA
(bioimpedancji elektrycznej - ang. Bioelectrical Impedance Analysis)
Winieta Historia i zasady BIA
Przyłóżkowe analizatory składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej - BIA
urządzenia te składają się z jednostki centralnej połączonej przewodami z ruchomymi elektrodami, które można dowolnie przyklejać, podłączać do ciała. Aby uzyskać znormalizowane rezultaty elektrody muszą być umieszczone w ściśle określonych punktach ciała.
 
Dzięki temu pozwalają na pomiary bioimpedacji, określania składu ciała, kąta fazowego – φ także u leżących osób. Urządzenia te najczęściej są stosowane w szpitalach, gabinetach:

·  medycznych,
·  medycyny sportowej,
·  dietetycznych.

Pierwsze komercyjne analizatory składu ciała metodą BIA były – analizatorami przyłóżkowymi.
 
Zostały one wykorzystane w medycznym projekcie badawczym wojskowym (1981r.) oraz cywilnym (1982-1985). Projekt nosił nazwę Mount McKinley (Mount Denali).
Prowadzony był on na wysokości ok. 4 260 m.n.p.m. na Alasce.
 
Pionierem tej technologii i producentem użytych podczas projektu urządzeń jest amerykańska firma RJL.
Analizatory składu ciała BIA zintegrowane z wagą
pierwszy na świecie tego typu analizator wyprodukowała japońska firma TANITA w 1992r.
Urządzenie to składało się z elektronicznej wagi wyposażonej w cztery elektrody połączonej kablem z jednostką centralną. Jednostka centralna wyposażona była w wbudowaną drukarkę do drukowania wyników.
Stojąc na wadze oprócz pomiaru masy możliwe było wyznaczenie procentowej zawartości tłuszczu oraz wskaźnika otyłości.
Wskaźnik otyłości został opracowany po raz pierwszy przez TANITA.
Wraz z postępem technicznym urządzenia miniaturyzowano i zwiększano ich możliwości pomiarowe.
 
Aktualnie dostępne są tak zwane inteligentne wagi (ang. SmartScales), które posiadają różnej jakości wykonanie a przede wszystkim różnej dokładności algorytmy do obróbki uzyskanych pomiarów elektrycznych.
 
Rzutuje to na otrzymywane rezultaty.
Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest to czy algorytmy zostały opracowane dla populacji kaukaskiej czy też azjatyckiej. Pod pojęciem populacji kaukaskiej rozumie się populację wywodzącą się z Europy.
 
Niektóre urządzenia (ich oprogramowanie) mają możliwość wyboru dla jakiej populacji jest wykonywana analiza składu ciała.
Producenci analizatorów składu ciała chcieli połączyć szybkość i wygodę pomiaru wykonywanego na wadze z precyzją pomiarów uzyskiwaną za pomocą urządzeń przyłóżkowych.
 
Pomimo ulepszania: urządzeń i algorytmów analizujących pomiary elektryczne w pewnych sytuacjach urządzenia przyłóżkowe dostarczały precyzyjniejszych wyników.

 
Wynika to z faktu, że za pomocą tych ostatnich prąd może być przepuszczany przez całe ciało.
Analizatory zintegrowane z wagą czteroelektrodowe vs. ośmioelektrodowe
W przypadku wagi z czteroma elektrodami pod stopami prąd płynie wyłącznie przez nogi oraz część korpusu. Skład ciała powyżej jest szacowany na podstawie opracowanych wcześniej zależności uzyskanych na podstawie pomiarów innymi precyzyjnymi metodami DXA (DEXA), ważenia hydrostatycznego oraz pletyzmografii powietrznej.

W przypadku gdy górne partie ciała nie są proporcjonalnie do nóg i dolnej części korpusu umięśnione, otłuszczone wówczas mogą występować niedokładności.
Aby temu zaradzić opracowano urządzenia posiadające osiem elektrod. Odpowiednio po cztery dla rąk i stóp. Jednocześnie doskonaląc algorytmy.

Przykładowo TANITA podaje, że do opracowania swoich algorytmów obecnie dysponuje danymi pomiarowymi 100 000 osób.
Aby temu zaradzić opracowano urządzenia posiadające osiem elektrod. Odpowiednio po cztery dla rąk i stóp. Jednocześnie doskonaląc algorytmy.

Profesjonalne analizatory z ośmioma elektrodami są stosowane w szpitalach, gabinetach:

· medycznych,
· medycyny sportowej,
· dietetycznych.

Na rynku są również dostępne analizatory z ośmioma elektrodami do użytku domowego, amatorskiego.
Są one tańsze i mają mniejsze możliwości niż te profesjonalne.

Jako praktyczne potwierdzenie wcześniej podanej informacji przedstawiam wyniki analizy składu ciała moje i mojej Mamy (krótko przed jej śmiercią). Mama pomimo guza na nerce oraz nacieków na żyłę dolną, i wątrobową do końca życia utrzymała sprawność fizyczną poprzez:
 
·  jazdę na rowerze stacjonarnym,
·  spacery,
·  proste ćwiczenia w domu przy mojej asyście,
·  odpowiednie żywienie i suplementacje z wykorzystaniem BIA.
 
 Zmarła z powodu zaatakowania wątroby przez nowotwór.

Oboje podczas pomiarów mieliśmy lepiej umięśnione nogi niż ręce. W konsekwencji tego otłuszczenie nóg było zdecydowanie mniejsze niż rąk.

Wyraźnie to widać w różnicach pomiędzy rezultatami otrzymanymi z urządzenia tego samego producenta (TANITA) ale o różnej ilości elektrod.
DC-430MA posiada cztery elektrody a MC-580M osiem elektrod.
W powyższej tabeli wyraźnie widać, że w stosunku do dokładnego pomiaru w górnej partii ciała ilość mięśni jest zawyżona a ilość tłuszczu zaniżona.
 
Wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej jest taki sam. Jest to bardzo ważny parametr.

Z uwagi na ‘wyrzeźbione’ nogi (‘odwodnione’ względem reszty ciała) zawartość wody różni się nieznacznie.

Oba analizatory są produktami z ‘górnej półki’ z tym, że DC-430MA jest sporo starszą konstrukcją niż MC-580M. Pomimo różnicy w ilości elektrod oraz wieku konstrukcji jak widać podają te same lub wystarczająco zbliżone wartości.
 
DC-430MA nie ma możliwości segmentowej analizy składu ciała.
 
W przypadku urządzeń decydującą rolę odgrywają:

·  wykorzystywane algorytmy,
·  czy algorytmy zostały opracowane dla populacji kaukaskiej, czy też azjatyckiej,
·  czy istnieje możliwość zmiany trybu pracy urządzenia (Azja, Europa itp.).
 
Poniżej zamieszczam porównanie wyników mojej Mamy uzyskanych za pomocą domowego analizatora składu ciała – inteligentnej wagi Realme oraz profesjonalnego medycznego urządzenia. W związku z tym, że pomiar w domu został wykonany w bieliźnie a podczas akcji profilaktycznej NFZ w ubraniu (przy ustawionej masie ubrania 0,5kg co nie było zgodne z rzeczywistością) wyniki z raportu TANITA zostały proporcjonalnie zmniejszone względem prawdziwej masy ciała.
Jak widać w przypadku mojej Mamy Realme nie daje tak zbieżnych rezultatów jak DC-430MA do medycznego urządzenia TANITA MC-580M. Jednakże z uwagi na ograniczenia metody pomiarowej (tylko cztery elektrody) oraz jego cenę otrzymane rezultaty są wystarczająco zbieżne do tych uzyskiwanych profesjonalnym urządzeniem.
 
Zbieżność ta z moich doświadczeń wynika również z faktu, że moja Mama miała drobną sylwetkę.

W moim przypadku zbieżność pomiędzy inteligentną wagą Realme a profesjonalną, medyczną TANITĄ jest mniejsza ale wystarczająco zadowalająca. W przypadku VFI (VFR) występują wyraźne rozbieżności. Z tego między innymi powodu schudłem ‘za mocno’ co opisałem przy omawianiu ‘kąta fazowego’.
 
Poniżej zamieszczam oryginalny raport TANITA z pomiaru składu ciała mojej Mamy (przed zmianą masy ubrania z 0,5kg) wykonanego 1,5 miesiąca przed jej śmiercią.
 
Opracował: Krzysztof Czmiel   © 2025
Wszelkie znaki handlowe są własnością ich Właścicieli
© Krzysztof Czmiel, Wszelkie znaki handlowe są własnością ich Właścicieli.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego